Announcement

Collapse
No announcement yet.

FA Cup 2018-19

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    FA Cup 2018-19

    Extra Preliminary Round - Saturday 11th August.

    1 Consett v North Shields
    2 Thackley v Whitley Bay
    3 Hebburn Town v Dunston UTS
    4 Ashington v Knaresborough Town
    5 Goole v Morpeth Town
    6 Glasshoughton Welfare v Blyth
    7 Newcastle Benfield v Stockton Town
    8 Selby Town v Whickham
    9 Seaham Red Star v Heaton Stannington
    10 Team Northumbria v Shildon
    11 Northallerton Town v Garforth Town
    12 Guisborough Town v Newton Aycliffe
    13 Barnoldswick Town v Billingham Synthonia
    14 Washington v West Auckland Town
    15 Sunderland RCA v Sunderland Ryhope CW
    16 Bridlington Town v Harrogate Railway Athletic
    17 Penrith v Albion Sports
    18 Bishop Auckland v Pickering Town
    19 AFC Darwen v Barnton
    20 Liversedge v Padiham
    21 City of Liverpool v Silsden
    22 AFC Liverpool v Ashton Athletic
    23 Widnes v Northwich Victoria
    24 Burscough v 1874 Northwich
    25 Congleton Town v Eccleshill United
    26 Prestwich Heys v Abbey Hey
    27 West Didsbury & Chorlton v Squires Gate
    28 Winsford United v Irlam
    29 Penistone Church v Bootle
    30 Hemsworth Miners Welfare v Runcorn Town
    31 Hallam v Runcorn Linnets
    32 Maltby Main v Athersley Recreation
    33 Parkgate v Sandbach United
    34 Litherland Remyca v Charnock Richard
    35 Maine Road v Handsworth Parramore
    36 Walsall Wood v Worcester City
    37 Highgate United v AFC Wulfrunians
    38 Boldmere St Michaels v Malvern Town
    39 Atherstone Town v Hanley Town
    40 Stourport Swifts v Shawbury United
    41 Wednesfield v Rocester
    42 Coventry United v Rugby Town
    43 Coventry Sphinx v Whitchurch Alport
    44 Haughmond v Wolverhampton SC
    45 Racing Club Warwick v Coleshill Town
    46 Romulus v Westfields
    47 Ellesmere Rangers v Leicester Road
    48 Sporting Khalsa v Tividale
    49 Long Eaton United v St Andrews
    50 Sleaford Town v South Normanton Athletic
    51 Heather St Johns v Kimberley Miners Welfare
    52 Kirby Muxloe v AFC Mansfield
    53 Clipstone v Barton Town
    54 Lutterworth Town v Heanor Town
    55 Hinckley v Anstey Nomads
    56 Worksop Town v Shepshed Dynamo
    57 Rainworth MW v Dunkirk
    58 Staveley MW v Boston Town
    59 Teversal v Loughborough University
    60 Oadby Town v Shirebrook Town
    61 Bottesford Town v Radford
    62 Quorn v Belper United
    63 Leicester Nirvana v Grimsby Borough
    64 Cogenhoe United v Wisbech Town
    65 Wellingborough Whitworth v Harborough Town
    66 Deeping Rangers v Holbeach United
    67 Raunds Town v Eynesbury Rovers
    68 Arlesey Town v Desborough Town
    69 Thetford Town v Fakenham Town
    70 Northampton Sileby Rangers v Ely City
    71 Godmanchester Rovers v Newport Pagnell Town
    72 Biggleswade United v Wellingborough Town
    73 Histon v Peterborough Northern Star
    74 Daventry Town v Potton United
    75 Biggleswade v Northampton On Chenecks
    76 Swaffham Town v Yaxley
    77 Rothwell Corinthians v Pinchbeck United
    78 Hullbridge Sports v Gorleston
    79 Wroxham v Saffron Walden Town
    80 Great Yarmouth Town v Hadleigh United
    81 Walthamstow v Walsham Le Willows
    82 Kirkley & Pakefield v FC Clacton
    83 Wodson Park v Hoddesdon Town
    84 Tower Hamlets v Stanway Rovers
    85 Norwich United v Takeley
    86 St Margaretsbury v Enfield 1893
    87 Framlingham Town v Whitton United
    88 Southend Manor v FC Romania
    89 Wivenhoe Town v Brantham Athletic
    90 Stowmarket Town v Basildon United
    91 Sporting Bengal United v Ilford
    92 Haverhill Rovers v Haverhill Borough
    93 Ipswich Wanderers v Baldock Town
    94 Barkingside v Wadham Lodge
    95 Cockfosters v Newmarket Town
    96 Woodbridge Town v Clapton
    97 Burnham Ramblers v West Essex
    98 Stansted v Sawbridgeworth Town
    99 Redbridge v Long Melford
    100 Oxhey Jets v Wantage Town
    101 Tuffley Rovers v Colney Heath
    102 Winslow United v Easington Sports
    103 Harpenden Town v Edgware Town
    104 Hadley v Fairford Town
    105 Brackley Town Saints v London Colney
    106 London Lions v Wembley
    107 Windsor v Highworth Town
    108 Bishops Cleeve v Stotfold
    109 AFC Hayes v Lydney Town
    110 Flackwell Heath v North Greenford United
    111 Tring Athletic v Berkhamsted
    112 Southall v Leverstock Green
    113 Holmer Green v Longlevens
    114 Ardley United v Shortwood United
    115 Holyport v Brimscombe & Thrupp
    116 Abingdon United v Burnham
    117 Crawley Green v Woodley United
    118 Reading City v Chipping Sodbury Town
    119 Leighton Town v Royal Wootton Bassett Town
    120 Arundel v Chertsey Town
    121 Sutton Common Rovers v CB Hounslow United
    123 Broadbridge Heath v Shoreham
    124 Langney Wanderers v Epsom & Ewell
    125 Bearsted v Chichester City
    126 Redhill v Horley Town
    127 AFC Croydon Athletic v Rochester United
    128 Spelthorne Sports v Peacehaven & Telescombe
    129 Hassocks v Erith Town
    130 Worthing United v Littlehampton Town
    131 Little Common v Bedfont Sports
    131 Crowborough Athletic v Hanworth Villa
    132 Raynes Park Vale v Lingfield
    133 AFC Uckfield Town v Glebe
    134 Abbey Rangers v Newhaven
    135 Cobham v Sheppey United
    136 Fisher v Horsham YMCA
    137 Loxwood v Hollands & Blair
    138 Sevenoaks Town v Lordswood
    139 Crawley Down Gatwick v Three Bridges
    140 Eastbourne United v Hackney Wick
    141 Cray Valley (PM) v Eastbourne Town
    142 Croydon v Tunbridge Wells
    143 Erith & Belvedere v Saltdean United
    144 Haywards Heath Town v Lancing
    145 Rusthall v Wick
    146 East Preston v Balham
    147 K Sports v Pagham
    148 Deal Town v Whitstable Town
    149 Broadfields United v Banstead Athletic
    150 Chatham Town v Walton & Hersham
    151 Corinthian v Canterbury City
    152 Beckenham Town v Colliers Wood United
    153 Hamworthy United v Team Solent
    154 Melksham Town v Badshot Lea
    155 AFC Stoneham v AFC Portchester
    156 Newport (IW) v Amesbury Town
    157 Knaphill v Sholing
    158 Guildford City v Petersfield Town
    159 Tadley Calleva v Baffins Milton Rovers
    160 Bemerton Heath Harlequins v Cowes Sports
    161 Andover New Street v Romsey Town
    162 United Services Portsmouth v Andover Town
    163 Horndean v Godalming Town
    164 Hamble Club v Alresford Town
    165 Farnham Town v Binfield
    166 Brockenhurst v Christchurch
    167 Bashley v Bournemouth
    168 Fareham Town v Frimley Green
    169 Ascot United v Camberley Town
    170 Sandhurst Town v Lymington Town
    171 Clevedon Town v Portland United
    172 Westbury United v Cribbs
    173 Hallen v Longwell Green Sports
    174 Wells City v Shaftesbury
    175 Bodmin Town v Keynsham Town
    176 Cheddar v Bridgwater Town
    177 Shepton Mallet v Willand Rovers
    178 Bitton v Tavistock
    179 Buckland Athletic v Pewsey Vale
    180 Bridport v Wellington AFC
    181 Hengrove Athletic v Plymouth Parkway
    182 Saltash United v Odd Down
    183 Brislington v Cadbury Heath
    184 Bradford Town v Roman Glass St George

    #2
    THE EMIRATES FA CUP PRELIMINARY ROUND
    SATURDAY 25 AUGUST 2018
    WINNERS RECEIVE 2890
    LOSERS RECEIVE 960

    1 Ashington or Knaresborough Town v Glasshoughton Welfare or Blyth
    2 Bridlington Town v Northallerton Town or Garforth Town or Harrogate Railway Athletic
    3 Hebburn Town or Dunston UTS v Pontefract Collieries
    4 Newcastle Benfield v Washington or West Auckland Town or Stockton Town
    5 Thackley or Whitley Bay v Barnoldswick Town or Billingham Synthonia
    6 Goole or Morpeth Town v Marske United
    7 Consett or North Shields v Seaham Red Star or Heaton Stannington
    8 Tadcaster Albion v Team Northumbria or Shildon
    9 Clitheroe v Sunderland RCA or Sunderland Ryhope CW
    10 Kendal Town v Selby Town or Whickham
    11 Bishop Auckland or Pickering Town v Colne
    12 Penrith or Albion Sports v Guisborough Town or Newton Aycliffe
    13 AFC Liverpool or Ashton Athletic v Skelmersdale United
    14 Ossett United v Mossley
    15 Burscough or 1874 Northwich v Widnes or Northwich Victoria
    16 Atherton Collieries v Colwyn Bay
    17 Kidsgrove Athletic v Ramsbottom United
    18 Stocksbridge Park Steels v Bamber Bridge
    19 Prescot Cables v Winsford United or Irlam
    20 Brighouse Town v Parkgate or Sandbach United
    21 Prestwich Heys or Abbey Hey v Radcliffe
    22 Droylsden v West Didsbury & Chorlton or Squires Gate
    23 Hyde United v Sheffield
    24 Maine Road v Congleton Town or Eccleshill United or Handsworth Parramore
    25 Frickley Athletic v Liversedge or Padiham
    26 Hallam or Runcorn Linnets v Maltby Main or Athersley Recreation
    27 Penistone Church or Bootle v Hemsworth Miners Welfare or Runcorn Town
    28 Litherland Remyca v Leek Town or Charnock Richard
    29 AFC Darwen or Barnton v Trafford
    30 City of Liverpool or Silsden v Glossop North End
    31 Stourport Swifts or Shawbury United v Sporting Khalsa or Tividale
    32 Sutton Coldfield Town v Gresley
    33 Alvechurch v Bromsgrove Sporting
    34 Boldmere St Michaels v Racing Club Warwick or Coleshill Town or Malvern Town
    35 Bedworth United v Atherstone Town or Hanley Town
    36 Romulus or Westfields v Newcastle Town
    37 Walsall Wood or Worcester City v Coventry Sphinx or Whitchurch Alport
    38 Highgate United or AFC Wulfrunians v Ellesmere Rangers or Leicester Road
    39 Wednesfield or Rocester v Chasetown
    40 Coventry United or Rugby Town v Evesham United
    41 Haughmond or Wolverhampton SC v Market Drayton Town
    42 Heather St Johns v Oadby Town or Shirebrook Town or Kimberley Miners Welfare
    43 Loughborough Dynamo v Bottesford Town or Radford
    44 Staveley MW or Boston Town v Lutterworth Town or Heanor Town
    45 Belper Town v Lincoln United
    46 Worksop Town v Carlton Town or Shepshed Dynamo
    47 Teversal v Cleethorpes Town or Loughborough University
    48 Kirby Muxloe or AFC Mansfield v Rainworth MW or Dunkirk
    49 Hinckley or Anstey Nomads v Clipstone or Barton Town
    50 Leicester Nirvana v Long Eaton United or St Andrews or Grimsby Borough
    51 Quorn or Belper United v Sleaford Town or South Normanton Athletic
    52 Stamford v Peterborough Sports
    53 Northampton Sileby Rangers v Cogenhoe United or Wisbech Town or Ely City
    54 Deeping Rangers v AFC Rushden & Diamonds or Holbeach United
    55 Wellingborough Whitworth v Cambridge City or Harborough Town
    56 Corby Town v Dunstable Town
    57 Biggleswade v Soham Town Rangers or Northampton On Chenecks
    58 Thetford Town or Fakenham Town v Godmanchester Rovers or Newport Pagnell Town
    59 Arlesey Town or Desborough Town v Kempston Rovers
    60 Bedford Town v Dereham Town
    61 Histon v Raunds Town or Eynesbury Rovers or Peterborough Northern Star
    62 Daventry Town or Potton United v Swaffham Town or Yaxley
    63 Barton Rovers v Rothwell Corinthians or Pinchbeck United
    64 Spalding United v Biggleswade United or Wellingborough Town
    65 Waltham Abbey v Bury Town
    66 Felixstowe & Walton United v Walthamstow or Walsham Le Willows
    67 AFC Sudbury v Mildenhall Town
    68 Heybridge Swifts v Burnham Ramblers or West Essex
    69 Aveley v Potters Bar Town
    70 Hertford Town v Tilbury
    71 Stansted or Sawbridgeworth Town v Norwich United or Takeley
    72 Redbridge or Long Melford v St Margaretsbury or Enfield 1893
    73 Bowers & Pitsea v Barking
    74 Coggeshall Town v Witham Town
    75 Haverhill Rovers v Maldon & Tiptree or Haverhill Borough
    76 Wivenhoe Town v Welwyn Garden City or Brantham Athletic
    77 Haringey Borough v Tower Hamlets or Stanway Rovers
    78 Cheshunt v Canvey Island
    79 Southend Manor or FC Romania v Grays Athletic
    80 Woodbridge Town or Clapton v Great Yarmouth Town or Hadleigh United
    81 Stowmarket Town v Framlingham Town or Whitton United or Basildon United
    82 Great Wakering Rovers v Barkingside or Wadham Lodge
    83 Kirkley & Pakefield or FC Clacton v Ware
    84 Cockfosters or Newmarket Town v Hullbridge Sports or Gorleston
    85 Wroxham or Saffron Walden Town v Wodson Park or Hoddesdon Town
    86 Brentwood Town v Sporting Bengal United or Ilford
    87 Romford v Ipswich Wanderers or Baldock Town
    88 Winslow United or Easington Sports v Reading City or Chipping Sodbury Town
    89 Northwood v Holmer Green or Longlevens
    90 Ardley United or Shortwood United v Abingdon United or Burnham
    91 AFC Dunstable v Swindon Supermarine
    92 Crawley Green or Woodley United v Aylesbury United
    93 Kidlington v Marlow
    94 Thame United v Tring Athletic or Berkhamsted
    95 Bishops Cleeve or Stotfold v Flackwell Heath or North Greenford United
    96 Didcot Town v Aylesbury
    97 Brackley Town Saints v Hadley or Fairford Town or London Colney
    98 Slimbridge v Oxhey Jets or Wantage Town
    99 Chalfont St Peter v London Lions or Wembley
    100 Beaconsfield Town v Uxbridge
    101 Tuffley Rovers or Colney Heath v Cinderford Town
    102 Harpenden Town or Edgware Town v Southall or Leverstock Green
    103 Holyport or Brimscombe & Thrupp v Hayes & Yeading United
    104 North Leigh v Hanwell Town
    105 Cirencester Town v Windsor or Highworth Town
    106 Leighton Town v AFC Hayes or Lydney Town or Royal Wootton Bassett Town
    107 Tooting & Mitcham United v Redhill or Horley Town
    108 East Grinstead Town v South Park
    109 Walton Casuals v Broadbridge Heath or Shoreham
    110 Beckenham Town v Langney Wanderers or Epsom & Ewell or Colliers Wood United
    111 Crawley Down Gatwick v Phoenix Sports or Three Bridges
    112 Arundel or Chertsey Town v Herne Bay
    113 Sittingbourne v Bearsted or Chichester City
    114 Abbey Rangers or Newhaven v K Sports or Pagham
    115 Cobham or Sheppey United v Egham Town
    116 Cray Valley (PM) v Ashford Town (Middx) or Eastbourne Town
    117 Molesey v Lewes
    118 AFC Croydon Athletic v Crowborough Athletic or Hanworth Villa or Rochester United
    119 Raynes Park Vale or Lingfield v Spelthorne Sports or Peacehaven & Telescombe
    120 Carshalton Athletic v Horsham
    121 Ashford United v Fisher or Horsham YMCA
    122 AFC Uckfield Town or Glebe v Broadfields United or Banstead Athletic
    123 Greenwich Borough v Haywards Heath Town or Lancing
    124 Chipstead v Corinthian or Canterbury City
    125 Loxwood or Hollands & Blair v Hassocks or Erith Town
    126 Hythe Town v Worthing United or Littlehampton Town
    127 Whytleafe v Erith & Belvedere or Saltdean United
    128 Corinthian Casuals v Croydon or Tunbridge Wells
    129 Ramsgate v Chatham Town or Walton & Hersham
    130 Sutton Common Rovers v Deal Town or Whitstable Town or CB Hounslow United
    131 Cray Wanderers v Rusthall or Wick
    132 Faversham Town v Eastbourne United or Hackney Wick
    133 East Preston or Balham v Thamesmead Town
    134 Hastings United v VCD Athletic
    135 Sevenoaks Town or Lordswood v Little Common or Bedfont Sports
    136 Thatcham Town v Bemerton Heath Harlequins or Cowes Sports
    137 Salisbury v Hamble Club or Alresford Town
    138 Farnham Town or Binfield v Brockenhurst or Christchurch
    139 Moneyfields v Andover New Street or Romsey Town
    140 Hamworthy United or Team Solent v AFC Totton
    141 Sandhurst Town or Lymington Town v Fareham Town or Frimley Green
    142 Fleet Town v Guildford City or Petersfield Town
    143 United Services Portsmouth v Knaphill or Sholing or Andover Town
    144 AFC Stoneham or AFC Portchester v Westfield
    145 Tadley Calleva v Hartley Wintney or Baffins Milton Rovers
    146 Wimborne Town v Newport (IW) or Amesbury Town
    147 Melksham Town or Badshot Lea v Blackfield & Langley
    148 Ascot United or Camberley Town v Horndean or Godalming Town
    149 Winchester City v Bashley or Bournemouth
    150 Bodmin Town or Keynsham Town v Brislington or Cadbury Heath
    151 Bideford v Bristol Manor Farm
    152 Bradford Town v Paulton Rovers or Roman Glass St George
    153 Hallen or Longwell Green Sports v Bridport or Wellington AFC
    154 Barnstaple Town v Wells City or Shaftesbury
    155 Hengrove Athletic v Larkhall Athletic or Plymouth Parkway
    156 Clevedon Town or Portland United v Bitton or Tavistock
    157 Westbury United or Cribbs v Saltash United or Odd Down
    158 Cheddar or Bridgwater Town v Yate Town
    159 Shepton Mallet or Willand Rovers v Street
    160 Buckland Athletic or Pewsey Vale v Mangotsfield United

    Comment


      #3
      Can I briefly hijack this thread to ask if anyone knows which clubs have been drawn together the most times in the FA Cup. From a brief but no doubt erroneous count I think that Everton and Liverpool have met on 17 occasions (plus various replays). Leeds and Cardiff have met 8 times, which seems remarkably high. I've tried googling the answer but no luck so far. Anyone?

      Comment


        #4
        Liverpool and Everton do get paired a lot, it's true. Two of those were finals so not strictly 'drawn' together, if that level of inspection is needed.

        I recall Manchester United and Aston Villa meeting something like 3 years out of 4 in the 2000s. And Newcastle and Arsenal have met in 3 finals. I'm off to check.

        Comment


          #5
          About 30 years ago it used to oscillate between Everton v Liverpool and Everton v Sheffield Wednesday, that'll no longer be the case as Everton and Wednesday haven't met in the cup since 1990. (Rather bizarrely Wednesday and Liverpool have only met in the cup once)

          Manchester United and Chelsea have played each other in the cup an awful lot in recent years, no idea if they're up to 17 meetings mind.

          Maltby v Frickley live on the BBC in the first qualifying round next Saturday incidentally. That'll be quite an occasion.

          Comment


            #6
            Man U v Aston Villa 12 times

            Comment


              #7
              Man U - Chelsea 13 times

              Comment


                #8
                Although I make Liverpool - Everton 18 times including those 2 finals

                Comment


                  #9
                  Arsenal v Liverpool 13 times as well including 3 finals. One of them was that epic semi final in 1980 that went to a third replay.
                  Last edited by Rogin the Armchair fan; 01-09-2018, 08:37.

                  Comment


                    #10
                    I wouldn't mind betting that some long-standing non-league teams who've always been at a similar level have met loads of times in qualifying rounds, as those are regionalised. Hitchin and Bishop's Stortford, that kind of thing. But there's virtually no way to search for those.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Rogin the Armchair fan View Post
                      I wouldn't mind betting that some long-standing non-league teams who've always been at a similar level have met loads of times in qualifying rounds, as those are regionalised. Hitchin and Bishop's Stortford, that kind of thing. But there's virtually no way to search for those.
                      Have they been regionalised more or less since the beginning of the competition?

                      Comment


                        #12
                        First Qualifying Round this weekend, when the step 3 sides joined in.

                        I joined 180 other nutters for AFC Uckfield v Croydon. A tense, scrappy affair that the home side won 1-0 with a scrambled goal after 80 mins. There were more mistimed tackles (mostly ignored by the soft ref so it got a bit out of hand and regular handbags ensued) & hilariously overhit hoofs than decent chances. Still, another new ground ticked off for me.

                        Comment


                          #13
                          A fair amount of interest in Knaresborough Town's cup run this year, despite being overshadowed somewhat by Harrogate Town's current National League form. Borough thumped Kendal Town 7-3 (Att 315) to progress to the Second Qualifying Round.

                          Comment


                            #14
                            The Cup must have been regionalized in the 1878-1894 period, when Nottm Forest and Notts County met six times:

                            https://www.11v11.com/teams/nottingh...otts%20County/

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Rogin the Armchair fan View Post
                              I wouldn't mind betting that some long-standing non-league teams who've always been at a similar level have met loads of times in qualifying rounds, as those are regionalised. Hitchin and Bishop's Stortford, that kind of thing. But there's virtually no way to search for those.
                              FCHD has per-club FA Cup records - i.e. you can see that Bishops Stortford have played Hitchin once in the FA Cup (plus once in the FA Trophy and five times (replays included) in the FA Amateur Cup.

                              http://www.fchd.info/BISHOPST.HTM

                              Comment


                                #16
                                Are the draws now being done on Tuesday afternoons?

                                Comment


                                  #17
                                  Knew it was here somewhere!

                                  (Searching "FA Cup" in titles failed to produce any results!)

                                  Comment


                                    #18
                                    H&Y out in 2Q, lost 1-0 at home to Moneyfields. First time that Moneyfields have ever reached 3Q and their official Twitter feed seems most delighted with the, er, money they've won...

                                    Comment


                                      #19
                                      http://www.thefa.com/news/2018/sep/2...lifying-240918

                                      Third round qualifying draw

                                      Comment


                                        #20
                                        Poole won their 2nd round qualifying which has scuppered my match going schedule as I was going to see them at Merthyr in a couple weekends time.

                                        Oh well, a winter Tuesday night in Merthyr. I'd be bonkers to miss that.

                                        Comment


                                          #21
                                          Didn't realise Blyth Spartans were still in. A few colleagues went to S. Shields v Stockport last round. there was a biggish drift of Sunderland regulars going to watch Shields last year which got some media attention, tho I guess it has stopped now/this season so far.

                                          Comment


                                            #22
                                            Originally posted by Felicity, I guess so View Post
                                            Didn't realise Blyth Spartans were still in. A few colleagues went to S. Shields v Stockport last round. there was a biggish drift of Sunderland regulars going to watch Shields last year which got some media attention, tho I guess it has stopped now/this season so far.
                                            I had assumed that the Blyth team that Knaresborough Town knocked out a few weeks ago was The Spartans. I didn't know the town had two sides.

                                            Comment


                                              #23
                                              Me Neither. But Spartans are in the National League North so wouldn't have entered the cup until last Saturday.

                                              Comment


                                                #24
                                                There's an explanation, of sorts, of the Blyth football scene in BB&F!'s blog here. With beer and trains.

                                                Comment


                                                  #25
                                                  Originally posted by Gangster Octopus View Post
                                                  Are the draws now being done on Tuesday afternoons?
                                                  Think this was a one off because the Monday was a bank holiday.

                                                  Obviously we went out in our first game to a team from the division below. Standard stuff.

                                                  Comment

                                                  Working...
                                                  X